Zły przepis przeszkadza w biznesie
Zły przepis przeszkadza w biznesie
Jeśli sprzedawca nie ma kopii faktury, którą nam wystawił, nie mamy prawa odliczyć VAT. Gdy to zrobimy, musimy oddać pieniądze urzędowi skarbowemu.
FOT. BARTŁOMIEJ ZBOROWSKI
ZDANIEM TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO
PAWEŁ KOCHANOWSKI, DORADCA PODATKOWY:
Ustawa o VAT to niewątpliwie jeden z najbardziej bałaganiarskich aktów prawa. Częstym zmianom skomplikowanych przepisów przyświeca idea objęcia tym podatkiem jak największej liczby sytuacji, z którymi można się spotkać w działalności gospodarczej. Rozporządzeniom wykonawczym można postawić taki sam zarzut chęci obciążenia VAT zawsze i wszystkich, nie mówiąc już o tym, że często są one wydawane z przekroczeniem upoważnień ustawowych. Co gorsza powstają w ten sposób przepisy, które obarczają koniecznością płacenia VAT tych, którzy postępują zgodnie z prawem, tyle że trafili na nieuczciwych kontrahentów.
Taki właśnie jest § 48 ust. 4 rozporządzenia. Jego bezduszność zauważają wszyscy - od tzw. zwykłego podatnika poprzez osoby specjalizujące się w prawie podatkowym po instytucje mające chronić obywateli przed złym prawem, jak np. rzecznik praw obywatelskich. Nic to jednak nie zmienia.
Kolejne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta