Pyrrusowe zwycięstwo najbiedniejszych
Pyrrusowe zwycięstwo najbiedniejszych
Nowe zasady, jakie miały obowiązywać w inwestycjach zagranicznych, okazały się problemem nie do rozwiązania, który ostatecznie zaważył na losach negocjacji WTO w meksykańskim mieście Cancun. Nie zdołano również uzgodnić zasad konkurencji, ułatwień handlowych oraz przejrzystości procedur przetargowych realizowanych przez poszczególne rządy. Największym jednak problemem okazała się sprawa subsydiowania rolnictwa.
Państwa najbiedniejsze od samego początku twardo stały na stanowisku: zgodzą się na inne porozumienia, jeśli najbogatsi zrezygnują ze wszystkich subsydiów rolnych. To z kolei było nie do zaakceptowania przez USA i Unię Europejską. Gdyby zawarto porozumienie rolne, reszta byłaby już mniej ważna. A teraz, kiedy stało się jasne, że porozumienie rolne było nie do "domknięcia", wystarczył pretekst, by negocjacje zostały zerwane. Kraje rozwijające się ostatecznie stanęły w opozycji do silnego bloku, w którego skład weszły Unia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta