Kiedy naprawa, a kiedy upadłość?
Różnica między niewypłacalnością a stanem zagrożenia nią wpływa na pozycję dłużnika
Kiedy naprawa, a kiedy upadłość?
1 października 2003 r. zacznie obowiązywać prawo upadłościowe i naprawcze (DzU z 2003 r. nr 60, poz. 535). Warto więc zwrócić uwagę na pewien problem. Choć teoretycznie jest on niezauważalny, w praktyce może okazać się na tyle istotny, że doprowadzi do trudności w funkcjonowaniu procedury naprawczej.
Zagrożony niewypłacalny
Jednym z wymogów koniecznych do wszczęcia postępowania naprawczego jest to, aby przedsiębiorca dłużnik znalazł się w określonej sytuacji. Ustawodawca nazwał ją stanem zagrożenia niewypłacalnością. Jest to zatem taki stan majątkowy, w którym przedsiębiorca może jeszcze dokonać swojej naprawy przez restrukturyzację majątku, zobowiązań i zatrudnienia (art. 503 ust. 1), samodzielnie wszczynając postępowanie z korzyścią dla siebie i wierzycieli (tzw. przesłanka podmiotowa). Art. 492 ust. 2 określa, że przedsiębiorca jest zagrożony niewypłacalnością, jeżeli mimo wykonywania swoich zobowiązań, według...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta