Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trzy scenariusze, ale bez decyzji

16 września 2003 | Ekonomia | SK
źródło: Nieznane

Unia Europejska

Nie wiadomo, jak będą przeliczane fundusze pomocowe

Trzy scenariusze, ale bez decyzji

Nadal nie wiadomo, jak będą przeliczane na złote środki pomocowe pochodzące z Unii Europejskiej. Wkrótce będzie to istotne dla sytuacji na rynku walutowym. Analitycy wskazują, że sposób transferu tych pieniędzy do beneficjentów powinien zostać oficjalnie i jak najszybciej zaprezentowany.

Analitycy niepokoją się, że nadal nie ma decyzji, jak będą zamieniane fundusze unijne na złote. Janusz Jankowiak, główny ekonomista BRE Banku, ocenia, że napływ środków pomocowych z UE może mieć istotne znaczenie dla sytuacji na rynku walutowym, ale wiele zależy, w jakim momencie te pieniądze będą wpływać na rynek. Gdyby było to poprzedzone umocnieniem złotego, wówczas nerwowość wśród inwestorów by narastała, co mogłoby wywołać dalszy wzrost kursu złotego. Jest to o tyle ważne, że w najbliższych latach spodziewany jest m.in. większy napływ inwestycji bezpośrednich i portfelowych, co może dodatkowo wywierać presję na umocnienie polskiej waluty. Rząd nie chce silniejszego złotego, co mogłoby zwolnić tempo wzrostu gospodarczego, poprzez zmniejszenie atrakcyjności eksportu polskich towarów.

Warto dodać, że kilka lat temu brak odpowiednich mechanizmów przejmowania walutowych przychodów z prywatyzacji powodował...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3027

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament