Rzeczpospolita Czytelników
Akcyza: kosmetyki i alkohol po integracji
Przedstawiamy relację z dyżuru telefonicznego, który odbył się wczoraj w naszej redakcji. Jego tematem były zasady opodatkowania wyrobów podatkiem akcyzowym w Unii Europejskiej oraz VAT. Naszym gościem a rozmówcą czytelników była Marta Szafarowska ze spółki Ernst & Young.
Firma jest producentem wyrobów kosmetycznych, które jednak nie są objęte podatkiem akcyzowym. Od 1 września 2003 r. komponenty, z których wytwarzamy nasze wyroby, są obciążone akcyzą. Czy to oznacza, że nasz wyrób staje się również towarem akcyzowym? Jeśli tak, to czy możemy odzyskać ten podatek naliczony od komponentów?
Niektóre z wyrobów kosmetycznych podlegają akcyzie. Jeżeli jednak do tej pory wyrób wytwarzany przez firmę nie był objęty opodatkowaniem, to zgodnie ze zmianami do rozporządzenia w sprawie akcyzy, obowiązującymi od 1 września, nic w tym zakresie się nie zmieniło. Dlatego też wyrób ten pozostaje poza zakresem obciążenia akcyzą. Można natomiast odliczyć ten podatek zawarty w cenie komponentów. W myśl ww. zmian do rozporządzenia akcyza zapłacona od owych komponentów może powiększyć naliczony VAT. Należy ją wykazać w deklaracji VAT-7.
Wspólnotowe przepisy przewidują obowiązek stosowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta