Nie uciekniemy od cięć wydatków
Oszczędności trzeba szukać w tych dziedzinach, które państwo kosztują najwięcej
Nie uciekniemy od cięć wydatków
Działania z wynikające z nich oszczędności - tabela
Choć dyskusja nad projektem budżetu na 2004 rok dopiero się zaczyna, już dziś można stwierdzić, że poziom deficytu budżetowego jest za wysoki, a relacja długu publicznego do PKB zbliża się do konstytucyjnej granicy 60 proc. W tej sytuacji nie da się uniknąć cięć wydatków państwa.
Należy też - Business Centre Club będzie to robić - przeciwstawiać się politycznym próbom ustalenia przez parlament relacji długu publicznego do PKB na poziomie 70 proc. I nie tylko dlatego, że uniemożliwiłoby to wejście Polski do Unii Gospodarczej i Walutowej. Zadłużanie się państwa oznacza emitowanie przez rząd kolejnych obligacji skarbowych. Banki będą bardziej zainteresowane zarabianiem na tych papierach niż na udzielaniu kredytów małym i średnim przedsiębiorstwom - choć do sprostania konkurencji na rynku unijnym to właśnie jest potrzebne.
Deficyt budżetowy na poziomie 7 proc. PKB, tj. ponad 45 mld zł, nie tylko oddala nas od momentu wejścia do strefy euro (istnieje tam wymóg deficytu nie większego niż 3 proc. PKB), ale spotęguje proces zadłużania się państwa. Faktyczny deficyt oscyluje wokół 64 mld zł, a różnica wynika z wyłączenia z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta