Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dziki Zachód na południu

17 października 2003 | Moje Podróże | AS
źródło: Nieznane

Beskid Niski Ludzie z wielkich miast i wielkich firm przyjeżdżają tu w poszukiwaniu kontaktu z prawdziwą dziką naturą. I znajdują to, czego szukali

  • Informacje praktyczne
Dziki Zachód na południu

Każdy czuje, że wykonuje konkretną, przydatną pracę

FOT. KRZYSZTOF BURZYŃSKI

ARKADIUSZ SZARANIEC

Grupa jeźdźców, pokrzykując i poświstując, pędzi wielkie stado łaciatego bydła. Krowy kierują się w dół zbocza, pokonują strumień i gnają dalej przed siebie. Niesforne sztuki wymykają się na boki i chowają w różnych zakamarkach. Jeźdźcy wyszukują je w gęstych zaroślach, wysokich trawach, głębokich parowach i zaganiają z powrotem. Scena z westernu?

Nie, to tradycyjny jesienny spęd dwustu jałówek z górskich pastwisk w Beskidzie Niskim. Instytut Zootechniki Doświadczalnej w Odrzechowej, niedaleko Rymanowa, w Beskidzie Niskim ma półtora tysiąca hektarów łąk, pól i lasów oraz kilkaset sztuk bydła simentalskiego i stadninę koni huculskich.

Taki wypas na oddalonych o kilkanaście kilometrów łąkach to nie turystyczna atrakcja, tylko zwykła konieczność. Krowy dające mleko muszą zostać na pobliskich pastwiskach, a młode jałówki z nadejściem wiosny są wypędzane na Polany Surowiczne. Później dołączy do nich tabun młodych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3054

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament