Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

O długu publicznym na chłodno

17 października 2003 | Ekonomia | MK

JAK TO WIDZĄ

O długu publicznym na chłodno

  • Deficyt pierwotny w 2004 roku

    MACIEJ KRZAK

    W ogłoszonej właśnie zmodyfikowanej rządowej strategii finansów publicznych dług publiczny ma w pierwszych latach nadal szybko rosnąć i ocierać się o progi ostrożności. Pożyczające gospodarstwo domowe wie, że - rozpisując swoje wydatki - najpierw musi podzielić je na dwie kupki: spłatę odsetek od pożyczek oraz całą resztę. Jeżeli na pokrycie tej reszty brakuje dochodu, to pojawia się niedobór zwany w ekonomii deficytem pierwotnym.

    Pozwoliłem sobie na symulację za pomocą bodaj najprostszego modelu, jak musiałby ukształtować się deficyt pierwotny sektora finansów publicznych, czyli niedobór po odjęciu kosztów spłaty odsetek, aby dług publiczny ustabilizował się na poziomie 50 proc. PKB. Część czytelników orientuje się na pewno, że jest to pierwszy próg ostrożności. Wyniki przedstawia tabela. W tym modelu nie ma dochodów z prywatyzacji. One pozwoliłyby na zmniejszenie deficytu pierwotnego, choć według polskiej metodologii, zgodnej z metodologią UE, nie traktuje się ich jako dochodu budżetu, ale mogłyby służyć do spłacenia długu istniejącego, przeto ograniczyć koszty obsługi w następnym okresie. Pomija się też kwestię tzw. monetyzacji długu, czyli - obrazowo ujmując - wydrukowania pieniędzy przez bank centralny, ale NBP nie ma prawa

  • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3054

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament