Masa krytyczna
Masa krytyczna
ANDRZEJ KOSTARCZYK
Gdyby Joseph Heller pisał bestsellerowy "Paragraf 22" jako obserwator polskiej sceny politycznej, a zwłaszcza jej prawej strony, mógłby ułożyć swój słynny paradoks w następująco: Prawica jest słaba, bo jest rozproszona. Jej liderzy deklarują wolę współpracy. Im bardziej chcą się ze sobą porozumieć, tym więcej pojawia się między nimi różnic. Prawica jest rozproszona, ponieważ jej liderzy usiłują się ze sobą porozumieć.
Kadencja parlamentu upływa za dwa lata, ale jeśli wybory nastąpią w przyszłym roku, nie powinny być dla nikogo zaskoczeniem. Najwyższy czas, aby o prawicy porozmawiać poważnie.
Mapa drogowa prawicy
Prawica pójdzie do wyborów podzielona. Nie jest to tylko sprawa ambicji poszczególnych liderów. Elektorat prawicy nie jest jednorodny i jej zwolennicy są przywiązani nie tylko do wartości klasycznie prawicowych, takich jak tradycja narodowa, szacunek dla religii, negatywny stosunek do PRL i komunizmu, ale już w sferze socjalnej, gospodarczej obok poglądów wolnorynkowych liczne grupy akcentują równość, orientację na zwykłego człowieka, gwarancje socjalne,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta