Rakotwórczy stres
Rakotwórczy stres
PIOTR KOŚCIELNIAK
Stres jest czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia u kobiet raka piersi - twierdzą lekarze onkolodzy. Rezultaty wieloletnich badań szwedzkich specjalistów przedstawiono podczas Europejskiej Konferencji Onkologicznej. Dokładny mechanizm tej zależności nie jest jednak poznany.
Z informacji przedstawionych podczas konferencji onkologicznej ECCO 12 w Kopenhadze wynika, że kobiety zestresowane obciążone są mniej więcej dwukrotnie wyższym ryzykiem wystąpienia raka piersi niż panie, które są pogodne i nigdy nie zgłaszały lekarzom problemów z napięciem psychicznym. To kolejny dowód na to, że napięcia nerwowe mogą wywoływać poważne i negatywne reakcje naszego ciała. Wprawdzie już wcześniej nie było wątpliwości, że między najważniejszymi układami człowieka - immunologicznym, nerwowym i hormonalnym - występują powiązania i współzależności, to jednak szwedzkie badania są jednymi z pierwszych tak obszernych i dobrze udokumentowanych.
Rak piersi najczęściej występuje u pań w wieku 60 - 69 lat. Stanowią one blisko jedną czwartą wszystkich pacjentek.
Zespół specjalistów z Sahlgrenska...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta