Druga kadrowa w trzeciej wojnie światowej
Druga kadrowa w trzeciej wojnie światowej
Andrzej Szadkowski ( pierwszy z lewej) podczas kursu w centrum wyszkolenia spadochronowej w Pau, we Francji
ZBIORY ANDRZEJA SZADKOWSKIEGO / REPRODUKCJA BARTŁOMIEJ ZBOROWSKI
TOMASZ STAŃCZYK
Londyn, rok 1951. Zygmunt Czarnecki, podpułkownik dyplomowany, komendant Brygadowego Koła Młodych "Pogoń", pyta jego członków: "Czy dla nas, Polaków, skończyła się wojna? Nie! Jesteśmy ciągle na szlaku do wielkiej, wolnej i niepodległej Polski". Trwa właśnie pierwszy kurs w szkole oficerskiej "Pogoni". Ponad dziesięć lat później gen. Władysław Anders, generalny inspektor sił zbrojnych, pisze do Czarneckiego: "Przewidziałem pana pułkownika na dowódcę bojowej dywizji w razie odtwarzania wolnego wojska Rzeczypospolitej".
Historia Brygadowego Koła Młodych "Pogoń", które kształciło kadry oficerskie dla przyszłej polskiej jednostki bojowej na wypadek konfliktu Zachodu ze Związkiem Sowieckim, jest wciąż mało znaną kartą dziejów polskiej emigracji po 1945 roku. Dotąd nie ukazała się żadna książka o "Pogoni". Zbiera do niej materiały prof. Adam Dobroński, zainspirowany...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta