Niekoniecznie w pieniądzu
Wadium w zamówieniach publicznych
Niekoniecznie w pieniądzu
RYS. ANDRZEJ JACYSZYN
Jednak najczęściej w gotówce - Firma zabezpiecza swój udział w przetargu
EWA WALASZCZYK
Wielu oferentów uważa wadium za zło konieczne. Zdarza się, że gdy wymagane jest wadium, firmy rezygnują z udziału w przetargu, ponieważ czynności związane z wniesieniem zabezpieczenia uważają za zbyt czasochłonne i skomplikowane. Często też firmy nie przystępują do przetargów z powodu braku w danym momencie płynności finansowej. Ponadto wysoka kwota wadium jest postrzegana, szczególnie przez małe firmy, jako poważne utrudnienie w zdobywaniu rynku zamówień publicznych. Jednak znajomość zagadnień dotyczących wadium może znacząco zmniejszyć ten problem i przyczynić się do większego udziału przedsiębiorców w zamówieniach publicznych.
Wadium (łac. vadium, czyli zastaw) to zabezpieczenie, które oferent składa zamawiającemu przed przetargiem jako gwarancję, że nie wycofa się z postępowania aż do zakończenia przetargu. Zagadnienia dotyczące wadium w zamówieniach publicznych regulują art. 41, 42 i 62 ustawy o zamówieniach publicznych (w skrócie uozp).
Na żądanie zamawiającego
Przy przeprowadzaniu postępowań o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta