Płaci jeden, choć majątek jest wspólny
Gdy usługi najmu świadczy tylko jeden z małżonków
Płaci jeden, choć majątek jest wspólny
Podatnikiem jedno czy oboje?
"Wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług przez jednego małżonka pozostającego we wspólności majątkowej małżeńskiej nie rodzi obowiązku podatkowego w tym podatku u drugiego małżonka (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym - DzU nr 11, poz. 50 z późn. zm.)" - stwierdził NSA w wyroku z 25 kwietnia 2002 r. (SA/Sz 1685/2000).
Tadeusz K. prowadził działalność gospodarczą i był podatnikiem VAT. Osiągał również przychody z tytułu najmu lokalu użytkowego. Lokal ten kupili małżonkowie Irena i Tadeusza K. z ich majątku dorobkowego na zasadach wspólności ustawowej. Na fakturze zakupu tego lokalu jako nabywca figurował tylko Tadeusz K.
1 października 1998 r. do umowy najmu sporządzony został pisemny aneks, w którym postanowienia umowy zmieniono w ten sposób, że w miejsce dotychczasowego wynajmującego weszła Irena K., prowadząca działalność handlową. Natomiast Tadeusz K. złożył 20 października 1998 r. w miejscowym urzędzie skarbowym zgłoszenie o zaprzestaniu wykonywania przez siebie czynności podlegających opodatkowaniu VAT, informując zarazem o likwidacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta