Lepiej wynająć lub wnieść jako wkład
Budynek nieodpłatnie użyczony spółce
Lepiej wynająć lub wnieść jako wkład
Często zdarza się, że wspólnik spółki osobowej, nie chcąc wnosić do spółki składników majątku o bardzo dużej wartości, np. nieruchomości - po prostu użycza je, czyli nieodpłatnie udostępnia spółce. Z reguły ani użyczający, ani pozostali wspólnicy nie zdają sobie sprawy ze skutków podatkowych takiej operacji. Z ich ustaleniem może być zresztą niemały problem. Sprawę komplikuje bowiem to, że podatnikiem podatku dochodowego jest nie spółka, a jej wspólnicy, co wiąże się ze specyficznym podziałem przychodów i kosztów pomiędzy wspólników.
Małżeństwo użycza spółce jawnej, której wspólnikami są żona i jej brat, część własnego budynku. Jest on wykorzystywany przez spółkę do celów prowadzonej działalności gospodarczej. Spółka jawna zalicza w związku z tym do kosztów uzyskania przychodu podatek od nieruchomości za część budynku, z której korzysta, koszty energii elektrycznej (na podstawie oddzielnego licznika) i ogrzewania (w części proporcjonalnej do powierzchni, z której korzysta). Czy powstaje w takiej sytuacji przychód w naturze - z nieodpłatnego użyczenia - czy też nie, ze względu na pokrewieństwo między wymienionymi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta