Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mała fachowa komisja

27 listopada 2003 | Prawo | EM

Należy odebrać resortom prawo opracowywania projektów ustaw

Mała fachowa komisja

Nieliczny zespół legislatorów powinien nadzorować proces tworzenia ustaw, opracowując ich projekty. Każdy taki akt prawny miałby wówczas autorów i wiadomo byłoby, kto odpowiada za jego jakość.

Mimo olbrzymiej liczby prawników zatrudnionych w ministerstwach i urzędach centralnych, w rządzie, Sejmie i Senacie, mimo istnienia Rządowego Centrum Legislacji i Rady Legislacyjnej przy prezesie Rady Ministrów, dużej liczby ekspertów parlamentarnych, mimo istnienia i działania Polskiego Towarzystwa Legislacyjnego jakość naszego prawa jest oceniana jako zła, nieadekwatna do oczekiwań społecznych i merytorycznie uzasadnionych potrzeb.

Nikt nie odpowiada za rezultat

Jak obliczyłem, przy tworzeniu ustawy bierze aktywny udział ok. 500 prawników, nie licząc posłów i senatorów. W głowie się kręci od tej liczby, a mimo to nie wiadomo, kto konkretnie odpowiada za efekt. Oczywiście formalnie odpowiada ten, kto uchwala i ogłasza, ale personalnie nikt. Trzeba studiować protokoły sejmowe, żeby się dowiedzieć, kto zgłosił inicjatywę ustawodawczą, kto opracował założenia, kto sformułował zapis ustawy i kto jak głosował, a i tak nie zawsze uda się z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3087

Spis treści
Zamów abonament