Niedopasowane przepisy
Niedopasowane przepisy
Kodeks postępowania karnego
TOMASZ PIETRZYKOWSKI
Prawidłowe zredagowanie przepisów regulujących kwestie tajemnicy zawodowej radców prawnych oraz dopuszczalności i zasad zwalniania z niej byłoby znacznie rozsądniejsze niż próby "dopasowania" za wszelką cenę regulacji, które w żaden sposób pasować do siebie nie chcą.
W dyskusji na temat dopuszczalności i zasad zwalniania radców prawnych z obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej w postępowaniu karnym głos zabrali ostatnio D. Paliszewski i M. Mykowski ("Reszta jest milczeniem", "Rz" z 25 listopada) . Autorzy omawiając dwa podstawowe, dotyczące tej kwestii przepisy, tj. art. 3 ust. 5 ustawy o radcach prawnych (urp) i art. 180 § 2 k.p.k., zgodnie z dominującym zarówno w literaturze, jak i praktyce stanowiskiem, opowiadają się za uznaniem, iż pomiędzy tymi przepisami zachodzi relacja lex generalis (art. 3 ust. 5 urp) - lex specialis (art. 180 § 2 k.p.k.). Przepisy te zatem należałoby rozumieć w ten sposób, iż dopuszczalność zwolnienia radcy prawnego z obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej w okolicznościach, o których mowa w art. 180 § 2 k.p.k., stanowi wyjątek od "bezwzględnego" charakteru tajemnicy zawodowej, określonego w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta