Lepiej przesądzić w umowie lub spytać urząd
Jak rozliczyć czynsz inicjalny
Lepiej przesądzić w umowie lub spytać urząd
- Czy w leasingu operacyjnym czynsz inicjalny staje się kosztem uzyskania przychodu jednorazowo w całości, czy przez cały czas trwania umowy? - pyta czytelnik DOBREJ FIRMY. Pisząc o leasingu operacyjnym, czytelnik ma zapewne na myśli ten typ umowy, który określony jest w art. 23b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (i odpowiednio w art. 17b ust. 1 ustawy z o podatku dochodowym od osób prawnych ). Przepis ten nakazuje zaliczać raty leasingowe do przychodów finansującego (firmy leasingowej) i kosztów uzyskania przychodu korzystającego (leasingobiorcy).
Z czynszem inicjalnym jest ten problem, że nie ma on jednolitego charakteru i w zależności od tego, jak umówią się strony umowy, pod tym pojęciem mogą kryć się różne opłaty. Zwróciło na to uwagę również Ministerstwo Finansów w piśmie z 18 października 1994 r., nr PO-4/MS-722-400/94: "Użyte w pytaniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta