Ryczałt także dla przedsiębiorcy
Nowe zasady opodatkowania
Ryczałt także dla przedsiębiorcy
ZA I PRZECIW
Jeśli przedsiębiorca zawrze umowę najmu (lub dzierżawy) składników prywatnego majątku, niezwiązanego z działalnością gospodarczą, powstaje u niego przychód z odrębnego źródła, jakim jest najem (dzierżawa). Dziś przychód ten może być opodatkowany wyłącznie na zasadach ogólnych, podczas gdy nieprzedsiębiorcy mogą korzystać z opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Od 1 stycznia przyszłego roku to ma się zmienić.
Możliwość opodatkowania przychodów z najmu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wprowadzono od 1 stycznia br. Obecnie do korzystania z tej formy opodatkowania uprawnione są jednak tylko osoby nieprowadzące pozarolniczej działalności gospodarczej. Jeśli np. prywatny garaż czy mieszkanie otrzymane w spadku po dziadkach zostaną wynajęte przez osobę mającą status przedsiębiorcy, to od dochodu uzyskanego z tego tytułu powinna ona zapłacić podatek na zasadach ogólnych (czyli według skali podatkowej).
Nowelizacja ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, uchwalona 12 listopada br., znosi to ograniczenie.
Od 1 stycznia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta