Sprawna, bo niezależna
Sprawna, bo niezależna
RYS. PAWEŁ GAŁKA
KRZYSZTOF GORAZDOWSKI
Efektywność i niezależność prokuratury można osiągnąć, rozdzielając funkcje ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego oraz tworząc wspólny korpus sędziowsko-prokuratorski.
Kolejna nowelizacja ustawy o prokuraturze będzie rozwiązaniem połowicznym. Konieczna jest gruntowna zmiana stanu prawnego, jej organizacji i funkcjonowania. Niestety, nie uda się wprowadzić reformy prokuratury bez zmian w konstytucji.
Konstytucja milczy
Konstytucja z 1997 r. ani słowem nie wypowiada się o prokuraturze. Wymienia wprawdzie prokuratora generalnego, upoważniając go do kierowania wniosków do Trybunału Konstytucyjnego (art. 191 pkt 1), nie określa jednak jego kompetencji ani trybu powołania. Prokurator generalny jest więc organem pozakonstytucyjnym. A przecież rangę organów konstytucyjnych nadano innym podmiotom, np. Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, rzecznikowi praw obywatelskich. Pamiętamy, że środowisko prokuratury dało pod rozwagę Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego kilka możliwości rozwiązania tej kwestii. Niestety, Komisja przyjęła wniosek o dekonstytucjonalizacji prokuratury.
Tylko raz w konstytucji (art. 187 ust. 1) wymienia się też ministra sprawiedliwości, i to jako...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta