Informacje
Informacje
-- Długotrwała i szybka ekspansja gospodarcza jest jedynym sposobem rozwiązania problemów trapiących węgierską gospodarkę, od deficytu budżetowego, inflacji, bezrobocia po zadłużenie państwa, a także nadrobienia zacofania cywilizacyjnego Węgier -- twierdzi znany ekonomista, Janos Kornai. Dlatego program reform, podjęty przez obecny rząd węgierski, ponieważ grozi opóźnieniem przełamania recesji o kolejnych kilka lat, jest -- jego zdaniem -- nie do zaakceptowania.
Podstawowe problemy gospodarki węgierskiej koncentrują się, zdaniem Kornaia, wokół 5 zagadnień: inflacji, bezrobocia, deficytu budżetowego, deficytu rachunku bieżącego i spadku produkcji. Szczególnie silne jest powiązanie między inflacją a wielkością bezrobocia -- kiedy spada jedno, rośnie drugie i na odwrót. Inflacja, chociaż spadła nieco w 1991 r. , nadal utrzymuje się na poziomie 17-25 proc. rocznie. Podobnie bezrobocie jest zbliżone do 11 proc. zawodowo czynnych.
Inflacja na Węgrzech ma przede wszystkim charakter "inercyjny" -- podmioty gospodarcze, antycypując wzrost cen, same de facto go powodują. To z kolei skłania władze do ciągłej dewaluacji forinta, co znowu przyczynia się do przyspieszenia wzrostu cen. Jedynym sposobem wyjścia z tego zaklętego koła jest stworzenie atmosfery zaufania między partnerami życia gospodarczego i wykorzystania go do realizacji programu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta