Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rycerze niepoprawni

25 marca 1995 | Plus Minus | WK

Spór o poprawność polityczną

Rycerze niepoprawni

Wojciech Klewiec

Kara śmierci, aborcja, legalizacja pewnych rodzajów narkotyków -- te kwestie spowodowały już głębokie podziały w wielu polskich domach i zakładach pracy. Do tematów, które wywołują gwałtowne namiętności, dołączył ostatnio program telewizyjny "W. C. kwadrans". Wraz z dyskusją o 15 minutach, jakie w piątkowe wieczory w Programie I TVP ma Wojciech Cejrowski, w naszym kraju pojawiło się zjawisko występujące dotąd przede wszystkim na amerykańskich uniwersytetach i w prasie -- zacięty spór o poprawność polityczną.

Poprawność polityczna (political correctness -- PC) , to pewna norma postępowania i myślenia. Według definicji zaczerpniętej z książki "Edukacja ograniczona" ("Illiberal education") , którą napisał Dinesh D'Souza, PC wiąże się z "charakterystycznie postępową prawowiernością, zwłaszcza w przypadku takich kwestii, jak rasa, płeć, orientacja seksualna lub ekologia". Podobnie jak niegdyś staliniści i trockiści -- wyjaśnia autor, Amerykanin hinduskiego pochodzenia -- niektórzy członkowie społeczności akademickiej w USA uważają dziś, że wszystko jest polityką. W związku z tym zupełnie stosowne wydają się postulaty, aby wykłady, sposób posługiwania się językiem, a nawet ubiór i zachowanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 438

Spis treści
Zamów abonament