Redaktor Grydz
Redaktor Grydz
Krzysztof Dybciak
Przed dwoma miesiącami minęło ćwierć wieku od śmierci Mieczysława Grydzewskego, a 22 grudnia ub. r. obchodziliśmy stulecie jego urodzin. Obchodziliśmy? W ostatnich miesiącach cicho było o jednym z największych redaktorów w dziejach polskiej prasy. Źle to świadczy o umiejętności pielęgnowania cnoty wdzięczności przez współczesnych. Bowiem dobrze, czasem za dobrze, pisze się o żyjących, a jeżeli o umarłych, to tych z własnego kręgu zawodowego lub politycznego.
A przecież Grydzewski był współtwórcą dwu okresów w dziejach naszej literatury: międzywojennego dwudziestolecia i pierwszych dziesięcioleci emigracyjnych. Rozpoczął swoją karierę dziennikarską w piśmie warszawskiej młodzieży akademickiej "Pro Arte et Studio" i "Kurierze Warszawskim". Do historii literatury przeszedł jako naczelny (właściwiej byłoby napisać: jedyny) redaktor czołowych pism dwudziestolecia, "Skamandra" i "Wiadomości Literackich". Na wojennej emigracji kontynuował wydawanie tygodnika, redagując "Wiadomości Polskie" w Paryżu i Londynie do lutego 1944 roku. Po dwuletniej przerwie -- wypełnionej pracą nad antologiami i seriami książkowymi -- wznowił tygodnik pod skróconym tytułem "Wiadomości".
Wielu pisarzy oraz badaczy i krytyków literackich uważało go za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta