Spirala życia
Heretycy nauki
Spirala życia
Francis Crick znany jest niemal wyłącznie jako współodkrywca struktury DNA. W 1962 otrzymał za to Nagrodę Nobla, wraz z dwoma innymi znanymi biologami, Jamesem D. Watsonem oraz Maurice'em Wilkinsem. To epokowe odkrycie nieco przyćmiło inne badania uczonego, lecz w środowisku uczonych znany jest z odwagi w publikowaniu poglądów i hipotez na najbardziej nurtujące ludzi zagadnienia, jak pochodzenie życia czy struktura mózgu i zjawisko świadomości. Wciąż aktywny naukowo, wyjątkwo uparty i obrazoburczy. Spiera się z innymi badaczami, prowokuje do zajęcia się nowymi tematami.
Po badaniach nad kodem genetycznym Crick powrócił z Brooklynu do Cambridge, by pracować nad naturą i działaniem DNA. Jak napisał o nim jego przyjaciel Watson w książce wspomnieniowej "Podwójna spirala", Francis przewodził na tym polu całemu światu przez następne dziesięć lat. Sam przyznaje, jak duży był jego wkład w prace nad strukturą kodu, nie tylko w badaniach eksperymentalnych, ale iwgimnastyce intelektualnej. "Podczas jednego ze spotkań zostałem pouczony -- wspomina -- że osiągnięcie Linusa Paulinga (odkrycie spiralnego modelu cząsteczki białka -- przyp. Z. W. ) wynikało przede wszystkim ze zdrowego rozsądku, a nie z zastosowania rozbudowanych rozważań matematycznych".
Pożywka umysłowa
Badanie kwasu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta