Wspomnienia Dawida Lazera
Wspomnienia Dawida Lazera
Może tylko starzy krakowianie związani z Uniwersytetem Jagiellońskim pamiętają postać Dawida Lazera, wybitnego arabisty i świetnego znawcy polskiej literatury. Urodzony w 1902 r. w podwawelskim grodzie, w żydowskiej rodzinie inteligenckiej, na UJ ukończył u prof. Tadeusza Kowalskiego studia orientalistyczne, a u prof. Stanisława Windakiewicza polonistyczne.
Lazer należał do rzadkich poliglotów władających biegle kilkunastoma językami, w tym: niemieckim, francuskim, angielskim, rosyjskim, arabskim, tureckim, farsi, karaimskim, hebrajskim, żydowskim. Już po ukończeniu studiów uwieńczonych doktoratem ("Orientalizm w polskiej literaturze romantycznej" -- rozprawa ta niestety nigdy się nie ukazała drukiem) , oddał się sztuce translatorskiej, tłumacząc głównie pisarzy polskich na żydowski i hebrajski oraz klasykę arabską iżydowską na polski.
We wrześniu 1939 r. Lazer wraz z rodziną ucieka z rodzinnego Krakowa na wschód, aby znaleźć się w Wilnie. Stąd już w styczniu 1941 r. podejmuje dalszą wędrówkę uciekiniera,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta