Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sen Królikiewicza

25 marca 1995 | Kultura | JW

Co dalej z Łódzkim Centrum Filmowym

Sen Królikiewicza

Filmowa stolica Polski -- Łodź ma poważne kłopoty. Łódzkie Centrum Filmowe jest zadłużone na ponad 11, 15 mln zł (111, 5 mld starych zł) . Zadłużenie rośnie, produkcja filmowa nie. Przyczyny są różne, ale główna ta, że pieniędzy ma kinematografia coraz mniej. Restrukturyzację wstrzymano. Problemy filmowej Łodzi badała ostatnio Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu -- postanowiono wspólnie ratować łódzkie królestwo kina.

Historia i fakty

Kiedy po wojnie rozpoczynano rekonstrukcję polskiej kinematografii, a niemożliwy był powrót produkcji filmowej do zburzonej Warszawy Aleksander Ford, ówczesny szef kinematografii wybrał Łódź. "Nawet największy pesymista nie mógł w 1945 roku przewidywać, że przez następnych kilkadziesiąt lat nie zostanie wykonana żadna z licznych i spektakularnych decyzji najwyższych władz o budowie centrum filmowego w Warszawie" -- napisał Edward Zajićek w swych wspomnieniach "Poza ekranem -- kinematografia polska 1918--1991". "Rzeczywistość nie liczy się jednak z logiką przewidywań" -- spuentował. Łódź stała się naszą filmową stolicą. Epoka polskiego kapitalizmu w dawnej stolicy kapitalizmu dla polskiego kina okazała się jednak niełaskawa.

W 1990 r....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 438

Spis treści
Zamów abonament