Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Opozycja i socjalizm

25 marca 1995 | Plus Minus | JS

Z dziejów myśli niezależnej lat 70.

Opozycja i socjalizm

Jan Skórzyński

W dwóch poprzednich szkicach z cyklu "Opozycja i socjalizm"("Rzeczpospolita" "Plus Minus" 14 --15. I. , 4--5. II. 1995) przedstawiłem poglądy demokratycznych socjalistów -- lewicowego nurtu polskiej opozycji lat 70. Jakie były horyzonty programowe innych ugrupowań antykomunistycznych? Dokładnej analizy całej panoramy ideowej trudno tu dokonać. Niech ją zastąpi przegląd najciekawszych wypowiedzi na temat przyszłości Polski.

Lista celów, spis postulatów

Pierwszym ośrodkiem opozycji politycznej, który zaprezentował całościową wizję programową było Polskie Porozumienie Niepodległościowe. Swoją działalność PPN rozpoczęło w maju 1976 roku od ogłoszenia programu. Zgodnie z intencją twórcy Porozumienia Zdzisława Najdera, miała to być lista polskich celów ostatecznych. W efekcie powstał raczej spis postulatów niż polityczny program; niektóre z nich odnosiły się bardziej do rzeczywistości PRL, inne projektowały nową Polskę -- suwerenne państwo z wielopartyjną demokracją, kraj swobód obywatelskich i dobrobytu. PPN wstrzymywał się od ideologicznych deklaracji, używał języka konkretu. W kwestiach społeczno-ekonomicznych proponował po pierwsze oddzielenie sfery gospodarki od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 438

Spis treści
Zamów abonament