Drugie życie Pilaszkowa
Zrujnowany dworek rozebrano i wybudowano od nowa. Jest w nim dziś ośrodek kultury.
Drugie życie Pilaszkowa
Na dwudziestym kilometrze od zachodnich rogatek Warszawy, trzeba w Błoniu skręcić drogą na północ i po przejechaniu pięciu kilometrów jesteśmy w Pilaszkowie. Według nie potwierdzonych jeszcze dokumentami ustnych przekazów dworek w Pilaszkowie był pałacykiem myśliwskim ostatniego króla, Stanisława Augusta Poniatowskiego. Na pewno, co już ustalono, w ostatnich latach osiemnastego wieku należał do Franciszka Ryksa. W czasie powstania w 1794 roku stacjonował w dworku przez kilka tygodni Jan Henryk Dąbrowski i tu otrzymał szlify generalskie od naczelnika Tadeusza Kościuszki.
Od drugiej połowy XIX wieku posiadłość i dworek należały do rodziny Marszewskich. Inżynier Mieczysław Marszewski, przewodniczący Pierwszej Krajowej Spółki dla Hodowli Bydła z siedzibą w Warszawie, współorganizator Centralnego Towarzystwa Rolniczego, był projektantem mostu Poniatowskiego w Warszawie. Jego syn Antoni prowadził w Pilaszkowie hodowlę bydła zarodowego, wielokrotnie nagradzanego w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta