Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy była Troja?

24 kwietnia 2004 | Plus Minus | BĆ

MINIESEJ - BORA ĆOSIĆ

Czy była Troja?

Brunona Schulza, prozaika i malarza z Galicji, na ulicy miasteczka Drohobycz zabił, jak wiadomo, esesowiec, jak zabija się tylko u Kafki. Zastrzelił go jak psa. W grę wchodziła także zawiść tej kreatury, ponieważ jego ofiara, choć żydowska dusza, pracowała jako prywatny artysta dla innej hitlerowskiej bestii. Tak przeżywał Schulz pierwsze ciężkie lata europejskiej wojny w swoim rodzinnym mieście, a gestapowski kat, dla którego pracował, nawet chlubił się tym, że ściany w pokoju jego dzieci będą pomalowane drżącą ręką pisarza.

Z czasem epizod ten poszedł w zapomnienie, Schulz to dziś klasyk literatury europejskiej, a hitleryzm zasadniczo został pogrzebany. Przetrwał jednak szalony zamysł kilku Niemców, by odnaleźć ów pokoik i malowidła Schulza. Mówi o tym film, który oglądam, jakbym śledził ekipę pracującą na wykopaliskach Troi. Tyle że poszukiwania odbywają się w transformacyjnej biedzie miasta, dziś ukraińskiego. Gdzie ludzie mówią po polsku, po rosyjsku, po niemiecku, czasem w jidysz, a gdyby ich ktoś zapytał, kim są, trudno by to było wyjaśnić.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3211

Spis treści
Zamów abonament