Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Intelektualista w PRL

24 kwietnia 2004 | Plus Minus | BM
źródło: Nieznane

JAN SZCZEPAŃSKI (1913 - 2004)

Intelektualista w PRL

(C) PAP

BRONISŁAW MISZTAL

Jan. Niektórzy mówili o Nim "Pan Jan", jakby z namaszczeniem podkreślając pierwszy wyraz. Większość jednakże, łącznie z tymi, którzy nigdy nie byli z Nim po imieniu, a nawet ci, którzy nie mieli okazji spotkać się z Nim osobiście, mówili o Nim po prostu "Jan". W dyskusjach warszawskich środowisk naukowych w latach siedemdziesiątych mawiano więc: "Jan uważa", albo: "Jan powiedział Gierkowi...", żeby podkreślić niezwykłą rolę, jaką ten wybitny socjolog odgrywał w życiu publicznym. W obliczu kolejnych porażek ekipy Gierka mawiało się w Warszawie: "Gdyby Jana posłuchano...".

Profesor Szczepański podpierał lekko głowę i uśmiechał się ciepło, gdy do jego gabinetu przychodzili po radę, pomoc i dobre słowo politycy PZPR i opozycjoniści, ludzie wielcy i mierni, mocni i zagubieni. Jego artykuły w tygodnikach społeczno-politycznych, zwłaszcza w "Polityce" i w "Kulturze", były zawsze szeroko komentowane zarówno w salonach inteligenckich, jak też w gabinetach w Komitecie Centralnym.

Rektor grabi słomę

Urodzony w 1913 roku w Ustroniu, odbył Jan Szczepański niezwykłą podróż życiową. Zaprawiony w czynnościach gospodarskich, nawykły do trudu i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3211

Spis treści
Zamów abonament