Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przestępstwo, za które nie wolno karać

24 kwietnia 2004 | Prawo | BZ

Cudzoziemcy Między prawem karnym, konstytucją a konwencją genewską

Przestępstwo, za które nie wolno karać

BOGUMIŁ ZYGMONT

Cudzoziemiec, który nielegalnie przekroczył granicę Polski, a więc popełnił przestępstwo, nie zawsze podlega karze.

Poza zatrzymaniem cudzoziemca podczas usiłowania przedostania się na terytorium RP, coraz częściej zatrzymywane są grupy obcokrajowców w trakcie migracji na obszarze całego kraju. Bardzo często już podczas pierwszego przesłuchania osoby te proszą o azyl albo przyznanie im statusu uchodźcy. Niedostosowanie wewnętrznego porządku prawnego do przyjętych przez Polskę zobowiązań międzynarodowych powoduje, że przepisy regulujące prawidłowe postępowanie w takich sytuacjach nie są znane zobowiązanym do ich stosowania.

Przekroczenie przez cudzoziemca granicy RP wbrew przepisom prawa jest przestępstwem (art. 264 § 1 kodeksu karnego ). Jeżeli cudzoziemiec popełnił je, używając przemocy, groźby, podstępu lub we współdziałaniu z innymi osobami, jest to kwalifikowany typ tego przestępstwa (art. 264 § 2 k.k.). Gdy organy ścigania (Straż Graniczna, policja) mają uzasadnione podejrzenie nielegalnego przekroczenia granicy, są zobowiązane do wszczęcia postępowania przygotowawczego. W celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania stosuje się tymczasowe aresztowanie, podczas przesłuchań niezbędne jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3211

Spis treści
Zamów abonament