Przestępstwo, za które nie wolno karać
Przestępstwo, za które nie wolno karać
BOGUMIŁ ZYGMONT
Cudzoziemiec, który nielegalnie przekroczył granicę Polski, a więc popełnił przestępstwo, nie zawsze podlega karze.
Poza zatrzymaniem cudzoziemca podczas usiłowania przedostania się na terytorium RP, coraz częściej zatrzymywane są grupy obcokrajowców w trakcie migracji na obszarze całego kraju. Bardzo często już podczas pierwszego przesłuchania osoby te proszą o azyl albo przyznanie im statusu uchodźcy. Niedostosowanie wewnętrznego porządku prawnego do przyjętych przez Polskę zobowiązań międzynarodowych powoduje, że przepisy regulujące prawidłowe postępowanie w takich sytuacjach nie są znane zobowiązanym do ich stosowania.
Przekroczenie przez cudzoziemca granicy RP wbrew przepisom prawa jest przestępstwem (art. 264 § 1 kodeksu karnego ). Jeżeli cudzoziemiec popełnił je, używając przemocy, groźby, podstępu lub we współdziałaniu z innymi osobami, jest to kwalifikowany typ tego przestępstwa (art. 264 § 2 k.k.). Gdy organy ścigania (Straż Graniczna, policja) mają uzasadnione podejrzenie nielegalnego przekroczenia granicy, są zobowiązane do wszczęcia postępowania przygotowawczego. W celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania stosuje się tymczasowe aresztowanie, podczas przesłuchań niezbędne jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta