Kryzys nadziei
Kryzys nadziei
MARCIN KULA
Książka Artura Domosławskiego "Gorączka latynoamerykańska" to bilans drugiej połowy XX w. lub, jeśli kto woli, "raport otwarcia" XXI w. w Ameryce Łacińskiej.
Nic nie wyszło z prób naprawy, które pamięta moje pokolenie. Proponowane rozwiązania - czy to prawicowe, czy lewicowe, konserwatywne lub zmierzające ku zmianie - nie sprawdziły się. Bunty przegrały. Peronizm rozdał całe bogactwo, które Argentyna swego czasu zyskała. Zbankrutował, a w części wyrodził się w szwadrony śmierci. Rewolucja kubańska, na początku otoczona entuzjazmem, dziś jest w stanie, w jakim jest. Lewicowe partyzantki skończyły się fatalnie, a ci ich weterani, którzy przeżyli, wspominają je bez entuzjazmu. Próba podjęta przez Salvadora Allende zbankrutowała. Z kolei chilijski cud gospodarczy za Pinocheta nie był aż takim cudem, jak się często w Polsce sądzi.
Na książkę Domosławskiego składają się dziesiątki, może setki rozmów z ludźmi politycznie znaczącymi i z tymi przeciętnymi. Rozmów czasem przeprowadzonych w sytuacjach, których lepiej unikać w obawie o własny los. Autor podejmuje wielki wysiłek, by widzieć rzeczy wielostronnie i w sposób zniuansowany. Tak, lewica nie była i nie jest wspaniała - ale jej przeciwnicy z prawicy potrafią być okropni. Tak, pod...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta