To nie takie proste
To nie takie proste
RYS. MIROSŁAW OWCZAREK
DARIUSZ JAROSZ
Im głębiej wchodzimy w materię historii społecznej PRL, tym więcej odnajdujemy w niej postaw i zachowań niejednoznacznych. Ich analiza jest jednak trudniejsza niż wyłowienie świadectw oporu społecznego. Dlatego trudno mi się zgodzić z opublikowanym w "Plusie Minusie" apelem historyka Łukasza Kamińskiego, wystosowanym przy okazji dyskusji nad książką Antoniego Dudka, o jednoznaczną ocenę PRL.
Książka Dudka ("Reglamentowana rewolucja. Rozkład dyktatury komunistycznej w Polsce 1988 - 1990") jest świadectwem postępu w badaniach nad okresem peerelowskim, jaki dokonał się w ostatnich latach. Jednocześnie jej ostateczny kształt jest charakterystyczny dla tendencji panujących w historiografii polskiej, dotyczącej tego okresu, jaka narodziła się po zmianie systemowej zapoczątkowanej w 1989 r. Zacznijmy jednak od początku.
Wartość monografii Dudka polega przede wszystkim na tym, że do obiegu nie tylko naukowego zostały wprowadzone nowe fakty, znane jedynie wąskiemu kręgowi specjalistów i osób pozostających w kręgu elity władzy. Z jego ustaleń wynika, że odpowiedź na pytanie, kto rządził Polską, nie wydaje się tak oczywista, jak dotychczas skłonni byliśmy sądzić. Wszyscy obeznani nawet pobieżnie i po...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta