Zbrodnia nieznana światu
Zbrodnia nieznana światu
Akcja ekshumacyjna w Katyniu, wiosna 1943 r.
OŚRODEK KARTA
Allen Paul, autor książki "Katyń. Stalinowska masakra i tryumf prawdy"
ZOFIA KUNERT: Jest pan Amerykaninem, niemającym rodzinnych powiązań z Polską, a zainteresował się pan losem polskich oficerów zamordowanych w Katyniu. Jak do tego doszło?
ALLEN PAUL: Dowiedziałem się o tej sprawie podczas studiów na Wydziale Badań Europejskich Uniwersytetu Johna Hopkinsa w Bolonii w 1986 roku. Uczęszczałem tam na zajęcia poświęcone wewnętrznym problemom państw komunistycznych. Nasz profesor ukazał zbrodnię w Katyniu jako klasyczny przykład radzieckich kłopotów z własną historią. Podkreślał, że dopóki Rosjanie nie wyznają prawdy (a było to cztery lata przed oświadczeniem Gorbaczowa), niemożliwa jest prawdziwa normalizacja ich stosunków z Polską. Po powrocie do Stanów Zjednoczonych odkryłem, że najbogatszy materiał źródłowy mam w zasięgu ręki, w Bibliotece Kongresu w Waszyngtonie, o kilka mil od mojego domu. Zacząłem czytać rozmaite publikacje na ten temat i doszedłem do wniosku, że warto byłoby napisać książkę, która wyjaśniłaby amerykańskim czytelnikom kulisy tej tragedii.
Dlaczego uznał pan ten temat za istotny dla zachodniego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta