Jak samodzielnie ustalić rezerwę?
Odprawy emerytalne w księgach rachunkowych
Jak samodzielnie ustalić rezerwę?
Tworzenie rezerw na świadczenia pracownicze to obowiązek każdego przedsiębiorstwa. Z wyjątkiem od tej reguły mamy do czynienia jedynie, gdy wartość rezerwy jest nieistotna.
JACEK KALINOWSKI
Jednak aby to stwierdzić, należy obliczyć wysokość przyszłych zobowiązań i zamieścić te dane w informacji dodatkowej. Nie można bowiem wypowiadać się o wartościach, które nie są znane.
Problem tworzenia rezerw reguluje art. 35d ustawy o rachunkowości (dalej uor). Przypomnijmy, że tworzy się je m.in. na pewne lub o dużym stopniu prawdopodobieństwa przyszłe zobowiązania, których kwotę można w sposób wiarygodny oszacować. Rezerwy to zobowiązania, których termin wymagalności lub kwota nie są pewne. Zobowiązania to wynikający z przeszłych zdarzeń obowiązek wykonania świadczeń o wiarygodnie określonej wartości, które spowodują wykorzystanie już posiadanych lub przyszłych aktywów jednostki.
Czy do tej grupy zobowiązań należy zaliczyć świadczenia pracownicze? Czy np. firma informatyczna zatrudniająca 20 osób, których średnia wieku to 30 lat, może mieć dzisiaj pewność, że będzie im wypłacać w przyszłości odprawy emerytalne?
Oczywiście - biorąc pod uwagę zmieniającą się sytuację gospodarczą i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta