Zwrot ku Wschodowi
Zwrot ku Wschodowi
Wielu Europejczyków dostrzega w coraz bliższym rozszerzeniu UE jedynie zagrożenia: masową ekonomiczną migrację i żądania dotacji ze strony biednych krajów. Tymczasem Jacques Rupnik uważa, że nowi wschodni członkowie mogą odegrać w Unii także inną rolę: światła kierunkowego.
Społeczny i gospodarczy model kontynentalnej Europy, dążący do połączenia konkurencyjności z solidarnością, uważa się często za spoiwo Unii i szczególną cechę, odróżniającą Europę od amerykańskiego (czy anglosaskiego) modelu wolnego rynku. Nie ulega kwestii, że Europa odpowiada na globalizację przekonaniem, iż pewnych sfer społecznego życia - takich jak ochrona zdrowia, oświata, naturalne środowisko czy kultura - nie można pozostawić rygorom rynku.
Przyszłość europejskiego modelu
Pozornie integracja Europy i rozwój państwa opiekuńczego postępują równolegle. To błędne wrażenie: w rzeczywistości europejski społeczny model jest bardziej częścią tożsamości państw członkowskich UE niż Unii jako takiej.
Istnieje też pogląd, że działania UE często prowadzą do erozji państwa opiekuńczego. Niechętny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta