Niby poprawna, a jednak sprzeczna z prawem
Pisemna odpowiedź organu na pytanie podatnika
Niby poprawna, a jednak sprzeczna z prawem
Pisemnych informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, udzielają nie tylko naczelnicy urzędów skarbowych, ale i urzędów celnych.
KAROL RÓŻYCKI
- Co po 1 maja?
Niektóre z tych interpretacji - wydawanych na podstawie art. 14a ordynacji podatkowej - dotyczące podatku akcyzowego, rodzą poważne wątpliwości co do ich zgodności z prawem. Począwszy od podawania w odpowiedziach danych podatnika, a na niezgodnej z ustawową delegacją podstawie prawnej kończąc.
Dla przykładu posłużę się jedną z odpowiedzi zamieszczonych na stronach internetowych Izby Celnej w Przemyślu. Zapytanie dotyczyło możliwości zwiększenia naliczonego VAT o wartość akcyzy zawartej w cenie benzyny ekstrakcyjnej kupionej od podmiotu zwolnionego od podatku akcyzowego. Odpowiedź naczelnika Urzędu Celnego w Stalowej Woli była negatywna. Jest ona niezgodna z prawem z kilku powodów.
DANE DO USUNIĘCIA
Niezgodność pierwsza, jaka narzuca się od razu po spojrzeniu na pismo, to podanie przez Izbę Celną danych identyfikujących podatnika. Art. 14a § 5 ordynacji podatkowej (w skrócie op) zobowiązuje organ udzielający informacji do usunięcia takich danych przed umieszczeniem odpowiedzi na stronach
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta