Taka jest logika dziejów
Kardynał Józef Glemp, prymas Polski, metropolita warszawski
Tak będzie wyglądała Świątynia Opatrzności Bożej w Wilanowie za kilka lat. Na razie gotowa jest jej część podziemna i trwa stawianie pylonów. W stanie surowym będzie oddana w 2006 roku. Na zdjęciu: kardynał Franciszek Macharski i kardynał Józef Glemp podczas wmurowania kamienia węgielnego, 2 maja 2002 roku, na tle wizualizacji świątyni. Fot. BARTŁOMIEJ ZBOROWSKI
Rz: W tym roku w związku z naszym wejściem do Unii Europejskiej święto 1 Maja zyska nowe, symboliczne znaczenie. Jakie uczucia wywołuje w księdzu prymasie to wydarzenie: radość, zadowolenie czy może niepokój albo lęk?
kardynał Józef Glemp: Nie mam w sobie niepokoju ani lęku. Nie ma też we mnie entuzjazmu, ale widzę taką konieczność. Powiedziałem kiedyś, że jestem eurofatalistą - oczywiście, nie w sensie negatywnym - i to podtrzymuję. Obserwując rozwój historii, widzę konieczność obecności Polski wśród państw Unii Europejskiej. Wiem, że Opatrzność Boża chce, aby na tym etapie rozwoju kontynentu Polska znalazła się w strukturach zjednoczonej Europy. Taka jest logika dziejów.
Ksiądz prymas zaapelował, by wejście do Unii poprzedzić nowenną, czyli dziewięciodniowymi modlitwami w tej intencji. Sądzi ksiądz prymas, że ludzie jeszcze rozumieją sens...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta