Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bogacić się, ale z pokorą

29 kwietnia 2004 | Europejski Szczyt Gospodarczy | AM
źródło: Nieznane

Globalizacja

To nieuchronny proces, zresztą korzystny dla gospodarki światowej. Korzystają na tym zwłaszcza kraje najbardziej liberalne.

Bogacić się, ale z pokorą

Wolny handel, swobodny przepływ pieniędzy, zwiększający się poziom inwestycji, rozwój technologii - to tylko niektóre z korzyści wynikających z globalizacji. Jej beneficjentami na razie są głównie państwa świata zachodniego. Analitycy przestrzegają, iż sytuacja ta musi się zmienić. Inaczej stracą na tym wszyscy, także najbogatsi.

Motorem napędowym globalizacji jest gospodarka. Pionierami tego procesu są międzynarodowe koncerny oraz ich pieniądze. Korzystają one z coraz mniejszych barier dzielących rynki poszczególnych krajów oraz z rozwoju technologii pozwalającej na błyskawiczną wymianę informacji.

Władca świadomości

Początków globalizacji doszukiwać można się na przełomie XIX i XX wieku, kiedy to na szeroką skalę zaczął rozwijać się przemysł. Proces ten osłabł wraz z początkiem I wojny światowej, a na dobre odżył dopiero po 1989 roku, czyli po upadku sytemu komunistycznego. Przestały istnieć dzielące świat...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3215

Spis treści
Zamów abonament