Podatek naliczony - kiedy go nie odliczysz
Temat tygodnia
Podatek naliczony - kiedy go nie odliczysz
RYS. SEMAFOR
Od 1 maja br. nie zmieni się generalna zasada, że można odliczać podatek naliczony przy zakupach wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych. Od zasady tej były i są wyjątki, które przedstawiamy w tabeli.
KATARZYNA JĘDRZEJEWSKA
- Kiedy nie będzie można odliczyć podatku naliczonego
Należy też pamiętać, że prawa do odliczenia VAT lub zwrotu różnicy podatku należnego nad naliczonym nie będą mieli od 1 maja br. podatnicy niezarejestrowani jako podatnicy VAT czynni (art. 88 ust. 4 nowej ustawy o VAT ). Wyjątek dotyczyć będzie osób fizycznych, prawnych i jednostek niemających osobowości prawnej, które nie są typowymi podatnikami VAT, ale ze względu na to, że sprowadzają z krajów Unii nowe środki transportu, również ten podatek zapłacić muszą.
FAKTURY NIE DO ODLICZENIA
Nowa ustawa o VAT, podobnie jak dotychczasowa, nie wymienia przypadków, gdy źle wystawiona faktura bądź jej duplikat nie uprawnia do odliczenia VAT. Uchybienia te zostaną wymienione, tak jak to było do tej pory, w rozporządzeniu wykonawczym. Z projektu wynika, że będą one identyczne jak w dotychczasowym § 48 rozporządzenia z 22 marca 2002 r.
USŁUGI Z ZAGRANICY I ZA
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta