Tylko bezpieczne produkty
Tylko bezpieczne produkty
Wyroby, które nie spełniają wymagań unijnych, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wycofa z rynku. Każdorazowo powiadomi o tym Komisję Europejską oraz pozostałe kraje członkowskie.
UOKiK będzie nadzorować rynek, czyli sprawdzać, czy oferowane do sprzedaży wyroby spełniają wymogi unijne. Określają je dyrektywy: nowego i starego podejścia, a gdy wyroby nie są nimi objęte - stosuje się do nich najnowszą dyrektywę dotyczącą ogólnego bezpieczeństwa produktów (2001/95/WE). Dyrektywy nowego podejścia określają zasadnicze wymagania bezpieczeństwa wyrobu. Producent sam wybiera sposób, w jaki osiągnie taki rezultat, zwykle przy produkcji stosuje normę zharmonizowaną z dyrektywą. Dyrektywy starego podejścia dokładnie określają, jak producent ma postępować, żeby wyrób był bezpieczny (np. jakie materiały i technologie powinien zastosować). Przepisy te zostały przeniesione do naszego prawa. Od 31 stycznia 2004 r. obowiązuje nowa ustawa o ogólnym bezpieczeństwie produktów. Przepisy o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny weszły do kodeksu cywilnego. W innych ustawach oraz kilkunastu rozporządzeniach zostały określone wymagania dla produktów, przeniesione z dyrektyw nowego i starego podejścia.
* Oznaczenie CE, które na wielu wyrobach będą umieszczać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta