Tak samo w całej Unii
Tak samo w całej Unii
MAŁGORZATA KANIA
Po akcesji powstają duże możliwości dla polskich pracowników i firm świadczących na wspólnotowym rynku usługi. Niejednokrotnie są one tańsze od unijnych. Składki ubezpieczeniowe opłacane w Polsce za oddelegowanych za granicę pracowników będą bowiem najczęściej niższe niż w kraju, gdzie praca jest wykonywana.
Prawdopodobnie nie wszyscy polscy pracodawcy zdają sobie sprawę, że po dniu wejścia Polski do Unii Europejskiej (UE) bezpośrednie zastosowanie będą mieć w Polsce rozporządzenia wspólnotowe dotyczące ubezpieczeń społecznych (Rozporządzenie 1408/71 i 574/52). Przepisy te będą mieć moc nadrzędną nad przepisami krajowymi. Nie oznacza to jednak, iż zostanie wprowadzony jednolity wspólnotowy system ubezpieczeń społecznych. Przepisy unijne pozwalają bowiem państwom członkowskim na pozostanie przy własnym odrębnym systemie ubezpieczeniowym, pod warunkiem dostosowania go do regulacji wspólnotowych. Oznacza to, że każde państwo członkowskie samo decyduje, kto podlega ubezpieczeniu, jakie składki są opłacane, jakie należą się świadczenia, na jakich warunkach oraz w jaki sposób i w jakiej wysokości będą ustalane. Pewne zasady zabezpieczenia społecznego obowiązują jednak na całym obszarze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta