Przechowalnia dla towarów spoza Unii
Kto po 1 maja będzie korzystać z usług składów celnych
Przechowalnia dla towarów spoza Unii
Jedną z konsekwencji przystąpienia Polski do Unii Europejskiej będzie poważne zmniejszenie zapotrzebowania na usługi świadczone przez składy celne.
TOMASZ TOCHOWICZ BARTOSZ BOŁTROMIUK
- Akty regulujące zasady prowadzenia składu celnego
- Rodzaje składów celnych
- Co z towarami w składzie celnym?
Stanie się tak z dwóch podstawowych powodów. Po pierwsze, około 80 proc. dzisiejszej wymiany towarowej z zagranicą dokonywane jest z krajami obecnej i rozszerzonej Unii. Towary te (z niewielkimi wyjątkami, o czym niżej) po 1 maja, jako mające wspólnotowy status celny, nie mogą być obejmowane procedurą składu celnego. Po drugie, wspólnotowe stawki celne są na ogół znacznie niższe od obecnie stosowanych w Polsce. Przechowywanie w składzie towarów przywiezionych z krajów trzecich - jeśli należności celne są zerowe lub bardzo niskie - może nie mieć ekonomicznego sensu. Podobnie jak teraz, wymagane będzie zabezpieczenie należności np. w formie gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej. Zatem zawieszenie płatności należności celnych i podatkowych wiąże się z kosztami i może okazać się relatywnie zbyt drogie.
WSTĘPNE...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta