Europejska ranga rezydencji
- Mariaż tradycji ze współczesnością
- Kalendarium
Fot. KATARINA STOLZ
Gdyby budowle potrzebowały paszportu, pałac w Wilanowie mógłby wylegitymować się swoim w pełni zasłużonym europejskim obywatelstwem od ponad trzech stuleci, czyli od początku istnienia.
Wzniesiony został dla Jana III Sobieskiego, który - dając w 1683 r. pod Wiedniem odpór Turkom - zrobił dla chrześcijańskiej Europy więcej niż którykolwiek z polskich monarchów. Budowa królewskiej rezydencji rozpoczęła się w ostatniej ćwierci XVII wieku. O wiedeńskiej wiktorii przypominają m.in. wykute na pałacowych attykach sceny batalistyczne.
Gospodarzowi, ale także wielu znakomitym artystom i rzemieślnikom, którzy zaprojektowali, a potem wznosili budowlę godną króla zwycięzcy, Wilanów zawdzięcza prawdziwie europejską rangę. Pierwszy dwór z połowy XVII wieku, zbudowany dla wcześniejszego właściciela majątku Milanów, zaprojektował włoski architekt Giovanni Battista Gisleni. Kiedy w 1677 r. posiadłość kupił Sobieski, nazwę przemianowano najpierw na Villa Nova, potem spolszczono na Wilanów. Król sam udzielał wskazówek dotyczących budowy, a udzielał ich nie byle komu, tylko wybitnemu architektowi Augustynowi Locciemu,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta