Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Europejska ranga rezydencji

29 kwietnia 2004 | Rzeczpospolita poleca | AK
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Europejska ranga rezydencji Wilanów kulturalny

  • Mariaż tradycji ze współczesnością
  • Kalendarium

Fot. KATARINA STOLZ

Gdyby budowle potrzebowały paszportu, pałac w Wilanowie mógłby wylegitymować się swoim w pełni zasłużonym europejskim obywatelstwem od ponad trzech stuleci, czyli od początku istnienia.

Wzniesiony został dla Jana III Sobieskiego, który - dając w 1683 r. pod Wiedniem odpór Turkom - zrobił dla chrześcijańskiej Europy więcej niż którykolwiek z polskich monarchów. Budowa królewskiej rezydencji rozpoczęła się w ostatniej ćwierci XVII wieku. O wiedeńskiej wiktorii przypominają m.in. wykute na pałacowych attykach sceny batalistyczne.

Gospodarzowi, ale także wielu znakomitym artystom i rzemieślnikom, którzy zaprojektowali, a potem wznosili budowlę godną króla zwycięzcy, Wilanów zawdzięcza prawdziwie europejską rangę. Pierwszy dwór z połowy XVII wieku, zbudowany dla wcześniejszego właściciela majątku Milanów, zaprojektował włoski architekt Giovanni Battista Gisleni. Kiedy w 1677 r. posiadłość kupił Sobieski, nazwę przemianowano najpierw na Villa Nova, potem spolszczono na Wilanów. Król sam udzielał wskazówek dotyczących budowy, a udzielał ich nie byle komu, tylko wybitnemu architektowi Augustynowi Locciemu,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3215

Spis treści
Zamów abonament