Trzymaj papiery
Jak długo przechowywać dokumenty
Trzymaj papiery
Warto dbać o porządek w firmowych papierach i starannie je przechowywać. Często jest to wręcz obowiązek przedsiębiorcy, nakładany na niego przez przepisy. Niekiedy na stałe, innym razem - na kilka lat.
PAWEŁ WRZEŚNIEWSKI
Pamiętaj o terminach
Nie ma jednej ustawy, która wyczerpująco określałaby obowiązki dokumentacyjne przedsiębiorców. Przepisy rozrzucone są po różnych aktach prawnych i prowadzący działalność gospodarczą musi wykazać się nie lada zręcznością, by sprawnie poruszać się w tym gąszczu.
Podatki, rachunkowość, prawo spółek handlowych, upadłości - to tylko niektóre dziedziny, które mają swoje przepisy o dokumentach. Do tego dochodzą jeszcze regulacje szczególne, jak choćby ustawa o ochronie informacji niejawnych. Dlatego skoncentrujemy się na rozwiązaniach na tyle ogólnych, że dotyczą wszystkich albo przynajmniej dużej grupy przedsiębiorców.
NAJPIERW PODATKI
Przy dokumentach związanych z obciążeniami fiskalnymi decydujące znaczenie ma termin przedawnienia zobowiązań podatkowych (płatnika lub inkasenta). Co do zasady przedawniają się one z upływem 5 lat od zakończenia roku podatkowego, w którym upłynął termin płatności podatku (art. 70 § 1 ordynacji podatkowej ).
To...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta