Strażnik narodowych diamentów
- Rozrywają zasłonę niepamięci
- Nagrodę odbieram z wdzięcznością w imieniu tych, który robili to samo, co ja, ale nie mogli dożyć tej chwili - powiedział Władysław Bartoszewski.
(c) JAKUB OSTAŁOWSKI
... Poeta pamięta
Możesz go zabić - narodzi się nowy.
Spisane będą czyny i rozmowy.
ABP JÓZEF ŻYCIŃSKI
Tak pisał Miłosz w okresie, gdy nie można było liczyć na pamięć środowisk pełniących służbowo obowiązki historyków. Pamięć o bolesnych dramatach polskich dziejów zawierzano wtedy poetom jako strażnikom sensu i piękna. W zmienionej obecnie sytuacji nie wolno dopuścić, by proza życia kształtowała w nas obojętność sprzyjającą zapomnieniu; nie można dopuścić, by w dziedzinach zdominowanych ongiś przez kłamstwo kwitła polityczna poprawność unikająca niewygodnych pytań. W starożytnym Rzymie troskę o płomień świętego ognia zawierzano westalkom. My zaś płomień prawdy, niosący światło i ciepło, pragniemy zawierzyć kustoszom pamięci narodowej. Przykład ich życia i refleksji chroni przed popularnymi dziś uogólnieniami, w których zarówno popiół, jak i diament, bywają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta