Problematyczne wyłączenie prawa do odliczenia
Problematyczne wyłączenie prawa do odliczenia
JERZY MARTINI, MAREK WOJDA
W ostatnich dniach na łamach prasy komentowane były przepisy nowej ustawy o VAT (z 11 marca 2004 r.), dotyczące zakazu odliczania podatku naliczonego przy wydatkach, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym nie są zaliczane do kosztów uzyskania przychodu podatnika. Szczególne zainteresowanie budziła kwestia prawa do odliczenia podatku związanego z wydatkami na cele reprezentacji i reklamy. Regulacje ustawy o VAT można ukazać w nieco szerszym kontekście, w jakim należy je rozpatrywać po przyjęciu przez Polskę 1 maja 2004 r. dorobku prawnego Unii Europejskiej (przede wszystkim zaś VI dyrektywy w sprawie VAT).
Należy przypomnieć, że w uprzednio obowiązującej ustawie o VAT istniało wyłączenie zastosowania ograniczenia odliczania podatku w odniesieniu do wydatków związanych z wydawaniem towarów oraz świadczeniem usług na cele reprezentacji i reklamy niepublicznej czy też cele osobiste. Dodatkowo, istniało wyłączenie dotyczące przekroczenia limitów dla celów podatków dochodowych (powyżej którego dla celów podatków dochodowych wydatek nie stanowił kosztu uzyskania przychodu). W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta