Jedno nie wyklucza drugiego
Jedno nie wyklucza drugiego
HALINA KWIATKOWSKA
Złożenie oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę powoduje rozwiązanie stosunku pracy wraz z upływem okresu wypowiedzenia. Rozpoczęcie biegu terminu wypowiedzenia nie wyklucza jednakże - aż do upływu tego okresu - rozwiązania umowy o pracę ze skutkiem natychmiastowym.
Uprawnienie takie przysługuje zarówno pracownikowi, jak i pracodawcy bez względu na to, która ze stron stosunku pracy złożyła uprzednio oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę.
Wypowiedzenie umowy o pracę nie inicjuje automatycznie biegu terminu wypowiedzenia, który zgodnie z kodeksem pracy rozpoczyna się, w zależności od zastosowanego ustawowego okresu wypowiedzenia, z początkiem dnia, tygodnia lub miesiąca następującego po dacie złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu. Istotne jest, że istniejący w chwili wypowiedzenia stosunek pracy trwa do chwili upływu terminu wypowiedzenia. W konsekwencji, jeżeli strony umowy o pracę nie postanowią inaczej, pracownik zobowiązany jest do świadczenia pracy, jak też do przestrzegania innych obowiązków pracowniczych, pomimo że docelowo umowa o pracę przestanie strony wiązać. Analogiczne powinności w zakresie przestrzegania obowiązków i respektowania praw pracowniczych ciążą w okresie wypowiedzenia na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta