Duże czy małe źródła spalania
Duże czy małe źródła spalania
WALERIA SZCZUKA-SKARŻYŃSKA
Rozporządzenie ministra środowiska w sprawie standardów emisyjnych z instalacji przenosi do prawa polskiego dyrektywę o ograniczeniu emisji zanieczyszczeń do powietrza z dużych źródeł spalania. Jest ona bodajże najdotkliwsza dla polskiej energetyki zawodowej, przemysłowej i komunalnej, a tym samym pośrednio dla całej polskiej gospodarki.
Przyjmując wymienione wyżej rozporządzenie z 4 sierpnia 2003 r. (Dz. U. nr 163, poz. 1584; dalej: rozporządzenie), zdecydowano się na niezastosowanie zasady agregacji mocy kotłów do celów oceny mocy cieplnej istniejących źródeł emisji w rozumieniu dyrektywy 2001/80/EC (dalej: dyrektywa). Aczkolwiek stanowisko takie opiera się na literalnym brzmieniu definicji "urządzenia spalania" zawartej w art. 2 pkt 7 dyrektywy, wywołuje jednak, wsparty wieloma argumentami prawnymi, sprzeciw Komisji Europejskiej i odbiega od bardziej restrykcyjnych zasad implementacji dyrektywy przyjętych przez inne kraje członkowskie.
Zasada agregacji
Powszechnie znane argumenty Komisji Europejskiej w tej sprawie wskazują, że nadal istnieje ryzyko, iż Polska może być zobowiązana do wprowadzenia zasady agregacji w stosunku do istniejących...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta