Kto umrze za Strasburg
Kto umrze za Strasburg
KRZYSZTOF DRZEWICKI
Dzisiaj Europejski Trybunał Praw Człowieka ogłosi w Strasburgu precedensowy wyrok w sprawie J. Broniowski przeciwko Polsce (skarga nr 31443/96), dotyczącej mienia zabużańskiego. Nie znając jeszcze treści wyroku, spróbujmy zarysować jego potencjalne skutki.
Większość przesłanek wskazuje na to, że najprawdopodobniej Trybunał orzeknie o pogwałceniu przez Polskę prawa do poszanowania mienia. Gdyby nawet do tego nie doszło, problem pozostaje i wymaga rozwiązania.
Zasadniczym skutkiem wyroku jest jego wiążący charakter. Rozpatrzenie zaś sprawy przez 17-osobową Wielką Izbę zamyka możliwość odwołania się od wyroku, czyniąc zeń orzeczenie ostateczne. Powstaje wreszcie obowiązek rzetelnego wykonania wyroku, co podlega kontroli Komitetu Ministrów Rady Europy. W świetle zasady pierwszeństwa umów międzynarodowych nad ustawodawstwem podkonstytucyjnym orzeczenia Trybunału wywrzeć muszą odpowiednie skutki w polskim porządku prawnym.
Odrębny kompleks problemów stworzy finansowa część wyroku. Trybunał może nakazać wypłacenie odszkodowania i zadośćuczynienia, choć nie da się wykluczyć, że, jak w innych podobnych sprawach, zostawi stronom nieco czasu na bezpośrednie rokowania w sprawie płatności....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta