Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skąd wziąć adres

22 czerwca 2004 | Dobra firma | PW
źródło: Nieznane

UMOWY

Temat tygodnia

Skąd wziąć adres?

Czytelnicy często skarżą się, że nie mogą odzyskać pieniędzy od dłużników, bo nie znają ich adresów. Niekiedy wystarczy przepisać adres z faktury czy rachunku. Czasem jednak sprawa jest bardziej skomplikowana i za właściwym adresem trzeba się sporo nachodzić.

PAWEŁ WRZEŚNIEWSKI

  • Wręczone - doręczone
  • Uznane za doręczone
  • Wzór wniosku

Jeśli adresat - np. spółka prawa handlowego, fundacja czy spółdzielnia - podlega obowiązkowi wpisu do rejestru sądowego, sprawa jest dosyć prosta, bo pisma procesowe wysyła się na adres podany w rejestrze, chyba że strona podała inny adres do doręczeń (art. 133 § 2a k.p.c. ).

Na skuteczność doręczeń nie wpływa nawet to, że wpisany do rejestru adresat przeprowadził się do nowej siedziby, rozpłynął w powietrzu itp. To samo dotyczy wspólników spółek prawa handlowego, jeśli tylko są wpisani do rejestru.

Dla nadawcy jest to idealne rozwiązanie, bo odpada przeszkoda, jaką w wielu procesach jest nieznajomość adresu. Pozwany natomiast nie będzie mógł bronić się, argumentując, że nie dostał pisma, bo zostało ono źle zaadresowane.

W praktyce mogą się jednak pojawić pewne problemy, bo pod właściwym adresem nie wolno wręczyć pisma...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3258

Spis treści
Zamów abonament